ژئوممبران

ژئوممبران

ژئوممبران از خانواده محصولات ژئوسنتتیک است. این ورق ها از جنس پلی اتیلن با چگالی بالاشامل ۹۷% پلی اتیلن،۲/۵% کربن بلک و ۰/۵ % آنتی اکسیدان می باشد.

ژئوممبران ها بر اساس ماده اولیه:
ژئوممبران پلی اتیلنی
پلی اتیلن(PE) مقاومت شیمیائی خوبی در مقابل مواد اسیدی و قلیایی دارد، همچنین با افزودن مقاوم کننده هائی نه چندان گران می توان دوام آن در مقابل UV خورشید و اکسید کننده هائی محیط را نیز افزایش داد. انعطاف نه چندان زیاد اما برای عایق بندی در سطوح وسیع قابل قبولی دارد. فرآیند تولید ژئوممبران از پلی اتیلن ساده نسبتا” ارزان است.
موارد فوق باعث شده است ژئوممبران پلی اتیلنی شناخته شده ترین نوع ژئوممبران بوده و با در نظر گرفتن مسائل فنی و اقتصادی در بسیاری از کاربردها نظیر احداث حوضچه های نگهداری فاضلاب، لندفیل ها، و مخازن ثانویه مواد هیدروکربنی انتخاب بهینه محسوب شود.

پارامترهای مهم در کنترل کیفیت ژئوممبران پلی اتیلنی:
- مقاومت در مقابلUV
-
یکنواختی ضخامت در تمام سطح
-
دوام حرارتی
-
کرنش
-
مقاومت شیمیائی

ژئوممبرانPVC
انعطاف بسیار زیاد ژئوممبرانPVC به خاطر وجود مواد روان کننده در ترکیب شیمیائی آن است. در صورتی که فرمولاسیون دقیق و صحیحی در تولید PVC رعایت نشود، روان کننده های فوق الذکر دوام زیادی در شرایط محیطی نخواهد داشت.می توان چنین نتیجه گرفت که ساخت ژئوممبران PVC باید با فرمولاسیون دقیق و توسط تولید کنندگان حرفه ای صورت پذیرد. از سویی ژئوممبران PVC در صورتی که به درستی فرموله و تولید شود، بخاطر خواص عالی تنش –کرنش (حفظ تمام مقاومت کششی تا کرنش حدود ۳۰ درصد) و انعطاف فوق العاده، از جمله بهترین انواع ژئوممبران برای کاربردهای هیدرولیکی مانند ساخت مخازن ذخیره آب، آب بندی سدها، تونلهای تحت فشار، استخرهای شنا و سقف ساختمانهای مسکونی و صنعتی می باشد.

ژئوممبران پلی پروپیلن:
پروپیلن(PP) را می توان حدود سطحی بین پلی اتیلن و PVC دانست. پلی پروپیلن از نظر مقاومت شیمیائی به پلی اتیلن نزدیک است و از نظر انعطاف و خواص تنش –کرنش به PVC شباهت دارد. بنابراین از ژئوممبران پلی پروپیلن می توان در شرایطی استفاده کرد که به هر دو خاصیت فوق بطور همزمان نیاز داشته باشیم.
دسته بندی ژئوممبرانها بر اساس شکل و ساختار:
ژئوممبران معمولی: ورق ژئوممبران در شرایطی معمولی در هر دو رویه خود کاملا” صاف می باشد، از یک لایه تشکیل شده و هیچ فرآیند اضافه ای بعد از (اکستروژن) و قبل از رول کردن روی آنها انجام نشده است.

ژئوممبران مضرس:
در این نوع جهت افزایش اصطکاک ژئوممبران با سطح زیرین آب قشری از مصالح خاکی یا شنی یا بتنی که روی آن ریخته می شود، یکی از رویه ها یا هر دو رویه را یا روشهائی گوناگونی مضرس(Textured) می کنند.

این فرآیند خصوصا” برای ژئوممبران های نه چندان منعطف ( مثل پلی اتیلنی) در افزایش ضریب اصطکاک با سطوح تماس زیر و روی ژئوممبران
موثر است.


ژئوممبران گیره دار:
نوعی از ژئوممبران که پس از تزریق روی یک سطح آن گیره هائی به اشکال مختلف مانندT ، ؟ یاV تعبیه می شود. اینجا نوعی ژئوممبران عمدتا” برای حفاظت از بتن(Coucrete Protection) در مقابل مواد شیمیائی مضر برای بتن و یا جریان سیالاتی که موجب فرسایش در سطح بتن است، مورد استفاده قرار می گیرد.

ژئوممبران چند لایه:
سیستم تولید چند لایه از طریق تزریق همزمان لایه های متفاوت(Coextrusion) یا اجرای لایه های اضافی بعد از تزریق(Lamination) امکان تولید ژئوممبران یا رنگ متفاوت یا طرح های زیبا در سطح را ایجاد می کند. همین طور می توان موادی که خواص شیمیائی یا مقاومت خاص را دارند به صورت قشری نازک در سطح ژئوممبرانهای معمولی اضافه نمود.

ژئوکمپوزیت:
ترکیبی از ژئوممبران با ژئوتکستایل آن را در مقابل ضربات مقاوم می سازد و یا قراردادن شبکه ای از الیاف مقاوم در مقابل کشش در بدنه ژئوممبران باعث می شود مقاومت کششی ژئوممبران افزایش یابد و در کاربردهای خاص نظیر عایق شدن سقف و استخرهای شنا، خواص ویژه مقاومتی را پدید بیاورد.


ویژگی های ژئوممبران

- نفوذ ناپذیری در برابر مایعات و گازها
- انعطاف پذیری و در عین حال مقاومت بالا در برابر پارگی ، سوراخ شدگی و سایش
- پایداری در برابر پرتوهای فرابنفش آفتاب
- مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی و عوامل بیولوژیکی
- مقاومت در برابر تغييرات دمايي (از 40 - درجه تا 70 + درجه سانتيگراد
- ممانعت از رويش گياه و جلبك روي ديواره ها و مقاومت در برابر جانوران جونده
- قابليت ترميم قسمت هايي كه بر اثر ضربات فيزيكي آسيب ديده باشد
کاربرد های های ژئوممبران
- استفاده درمخازن آب به منظور جلوگیری از هرز رفتن و آلوده شدن مخازن
- استفاده در مخازن پساب به منظور جلوگیری از آلودگی محیط و آبهای زیر زمینی
- ایزولاسیون سازه های بتنی زیر زمینی جهت محافظت در برابر رطوبت و مواد خورنده
- استفاده به عنوان عایق دراستخر های نگهداری آب
- استفاده به عنوان عایق در دریاچه های مصنوعی
- پوشش دهی تالاب ها و دریاچه های مصنوعی
- پوشش دهی حوضچه های پرورش ماهی و میگو
- پوشش دهی لاگون های تصفیه فاضلاب های شهری و پساب های صنعتی
- پوشش دهی مخازن ذخیره مواد شیمیایی
- پوشش دهی تونل های عبور و مرور وسایل نقلیه و مترو
- پوشش دهی کانال های انتقال آب و فاضلاب
- استفاده در بستر سازی جاده ها و خطوط ریلی
- استفاده در محل هایی که نیاز به ایزولاسیون دارد
- استفاده جهت ایجاد پوشش غیر قابل نفوذ در محل های دفن بهداشتی زباله
- استفاده در فرایند لیچینگ مواد معدنی
- پوشش دهی کف و دیواره مخازن سوخت
- پوشش دهی حوضچه های تبخیر
- پوشش دهی پی ساختمان های مرتفع جهت جلوگیری از نفوذ آب در فوندانسیون ساختمان
مزایای ژئوممبران نسبت به سایر محصولات:


- عمر طولانی

- آزمایشات متعدد نشان داده است که ژئوممبران ها یا ژئوممبرین ها ی مقاومت مکانیکی و سایر خواص خود از جهت نفوذناپذیری و مشخصات فنی را پس از قرار گرفتن در معرض پساب های موجود در مخازن دفن زباله برای مدت 10000 ساعت ودر دمای 70 درجه سانتیگراد همچنان حفظ نموده اند و به همین دلیل عمر ودوام بالای100 ساله را برای این پوشش های ژئوممبران در مخازن دفن زباله مورد تایید قرار داده و توصیه نموده است.

-
مقاومت بالای محیطی

- این ژئوممبران ها می توانند بدون تردشدگی یا شکنندگی در دمای بسیار پایین و یا کاهش مقاومت کششی و شل شدگی در دماهای بالا مورد استفاده قرار گیرند

- مقاومت مکانیکی

- مقاومت کششی بالایHDPE پخش متوازن نیرو وتغییر شکل مناسب را بخصوص در شرایط نشست نامتقارن تضمین می نماید و قابلیت افزایش طول بسیار بالای ژئوممبران بدون پارگی ، امکان هماهنگی و تطابق لاینر با ناهمواریهای سطح زیرین را بدون کاهش نفوذ ناپذیری و یا ترک خوردگی و انهدام آن فراهم می آورد
- مقاومت در برابر مواد خورنده

- ژئوممبران به دو دلیل عمده در برابر انواع محلولهای شیمیایی مقاوم می باشد اول به این علت که پلیمرهای فرد خانواده اتیلن ،از لحاظ شیمیایی خنثی بوده در واکنش های شیمیایی شرکت نمی کنند و دیگر آنکه به علت غلظت و فشردگی زنجیره های تشکیل دهنده از نفوذناپذیری بالایی برخوردار بوده و اجازه نفوذ مواد شیمیایی به ساختار خود را نمی دهد.

-
مقاومت در برابر اشعه UV

- عواملی از قبیل اشعه ماورا بنفش نور خورشید و یا گاز ازون و ... می توانند سبب کاهش قابل توجه مقاومتهای مکانیکی مواد در معرض تابش اشعه شوند. با افزودن درصد مشخصی کربن سیاه به موادHDPE می توان به مقاومتی عالی در برابر مواد فوق دست پیدا کرد.علاوه بر سوابق 30 ساله استفاده از ژئوممبران در شرایط مختلف آب و هوایی در سراسر نقاط جهان بصورت روباز آزمایشات اندازه گرفته در شرایط فشردگی زمان نیز دوام بالای ژئوممبران را تائید می کند.


-
مقاومت در برابر حملات بیولوژیکی ، رویش گیاهان و حمله جوندگان
- میکروارگانیزم ها ، جوندگان و ریشه گیاهان می توانند سبب تخریب پوششهای آب بند کننده شوند.لذا عدم حساسیت در برابر عوامل فوق ، یکی از نکات مهم در انتخاب لاینر نفوذ ناپذیر ژئوممبران خواهند بود.
-
بهداشتی بودن و سلامت آب در تماس با ژئوممبران
- ژئوممبران به دلیل ترکیبات پلیمری هیچ گونه اثر شیمیایی بر آب نگذاشته برای مصارف آب شرب می باشد.

قیمت ساخت استخر کشاورزی با ورق ژئوممبران ایرانی

احداث استخر کشاورزی با ژئوممبران ایرانی

تولید کننده ژئوممبران ایرانی

مزایا و معایب استخر ژئوممبرانوزن مخصوص ژئوممبران

نحوه اجرای ژئوممبرانفروش ژئوممبران

ژئوممبرانتولیدی ژئوممبران

پوشش ژئوممبران

عایق ژئوممبران

ژئوممبران گیره دار

ژئوممبران PVC

ژئوممبران پلی‌اتیلنPE

ژئوممبران پلی‌اتیلن سنگین

ژئوممبران LLDPE

دستگاه جوش ورق ژئوممبران

تولید ژئوممبران در ایران

نصب ژئوممبران

ژئوممبران چیست

تولیدی ژئوممبران

پوشش ژئوممبران

عایق ژئوممبران

کاربر گرامی؛ شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات مشاوره ای رایگان؛ با شماره تلفن 36218003 - 026 و یا با شماره همراه 09128121814 تماس حاصل فرمایید و یا با استفاده از فرم زیر؛ درخواست تماس نمایید تا در کوتاهترین زمان ممکن با شما تماس بگیریم.

درخواست تماس

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

ویژه ها

  • نظری ارسال نشده است

پسندها

  • نظری ارسال نشده است

تذکر

هرگونه استفاده از مطالب و تصاویر شرکت دکاموند بدون ذکر منبع و بدون اطلاع از این شرکت پیگرد قانونی دارد.

استخر پیش ساخته ایرتکس

استخر پرتابل پرورش ماهی

چادر مسافرتی اتومات و ضد آب سرا

محاسبه آنلاین حجم استخر مستطیل

حجم مخزن مستطیل شکل

محاسبه آنلاین حجم استخر دایره ای

حجم استخر دایره ای